Medvědi do hradního příkopu mezi prvním a druhým nádvořím českokrumlovského hradu a zámku neodmyslitelně patří. Nedokážu si představit návštěvníka, který by se aspoň chvilku nezastavil na mostě u druhé hradní brány a z jeho levé či pravé strany pohledem nebo objektivem fotoaparátu nehledal medvěda chodícího v rozlehlém výběhu, odpočívajícího ve stínu, hrajícího si v bazénku či jen tak pozorujícího okolní ruch. Často se také stane, že medvědi toho mají venku dost, takže v klidu odpočívají ve svém klidném zázemí.

Události posledních měsíců, kdy se zejména na sociálních sítích objevila řada odsuzujících příspěvků a komentářů právě na krumlovské medvědy, ukazují, že se do našeho města skutečně sjíždí nejrůzněji smýšlející lidé z různých koutů světa. To je na jednu stranu pozitivní kvůli pestrosti a rozmanitosti života v Českém Krumlově, ale na druhé straně se mezi těmito návštěvníky objevují lidé, kteří mají na všechno názor bez znalosti souvislostí, v tomto případě historických, personálních i institucionálních. Troufám si tvrdit, že Národní památkový ústav (NPÚ) přistupuje k chovu medvědů s veškerou péčí podobně, jako v případě ochrany národních památek. Nepodléhejme tedy my, kteří na rozdíl od některých nepoučených návštěvníků známe všechny souvislosti, panice z toho, že bychom měli něco řešit, rušit, či zavádět nová opatření proto, abychom uspokojili výkřiky na sociálních sítích. Naopak se snažme těmto jedincům vysvětlovat, konkrétně odkazovat a referovat o tom, jak to v Krumlově skutečně je.

Krumlovští medvědi nejsou atrakcí, natož komerční, chov se nedá přirovnat například k cirkusovým aktivitám. Jedná se naopak o záchranu zvířat, jde o útulek medvědů zabavených státními orgány z nelegálních nebo nevhodných chovů, navíc s profesionálním zacházením zkušeným a vyškoleným personálem s letitou praxí. Medvědář Honza Černý je osobitou součástí krumlovských medvědů a jistotou, že se těmto nádherným zvířatům u nás skvěle žije. Dává příležitost i veřejnosti, aby se zapojila do jejich života, vzpomeňme například alespoň tradiční akci Medvědí Vánoce.

Trendem dnešní doby je věci zpochybňovat či odsuzovat, ale obvykle bez znalosti věcí a zájmu o to, jaký bude mít takový odsudek následky.

Přestože se obvykle snažím nepoužívat takové výrazy, dovolím si odsoudit současné kroky ekoteroristických organizací proti krumlovským medvědům. Čelíme jen zbytečným nekvalifikovaným komentářům a očerňování, která mají poškodit jinak pozitivní obraz Českého Krumlova ve světě.