Rakousko je náš nejbližší soused a důležitý partner

Často hledíme daleko a vysoko a na dobré přátelské vztahy s nejbližšími sousedy trochu zapomínáme. Navštívil jsem rakouský Freistadt a „restart“ přátelských vztahů se vydařil. Starosta Christian Gratzl jednání přivítal jako obnovení vzájemných vztahů a kulturních, společenských a hospodářských vazeb.

Ředitel Regionálního muzea v Českém Krumlově Ivan Slavík se na spolupráci se Schlossmuseum podílí již řadu let a oba ředitelé těchto institucí si na setkání velmi rozuměli. Společných témat, kromě těch kulturních a společenských, máme opravdu hodně. Dostavba dálnice D3, která přinese nové možnosti a naše města znovu o něco více přiblíží, rozvoj Freistadtu po dostavbě dálnice na Linec, spolupráce škol, spolků a souborů, Museum Fotoatelier Seidel a jeho nadregionální přesah, ale třeba také diskuze o funkci přirozeného mikroregionu Český Krumlov, Kaplice, Freistadt a Bad Leonfelden. Starosta Christian Gratzl přijal s radostí pozvání do Českého Krumlova, kde již budeme pracovat na konkrétních vzájemných projektech.

Témata jsou pestrá: životní prostředí, pracovní trh, veletrh Mühlviertel, ale letos také kulatá výročí významných hudebních skladatelů – našeho Bedřicha Smetany a rakouského Antona Brucknera. Právě hudba pevně spojuje také naše dva národy.

V březnu jsem se také setkal se starostou Lince Klausem Lugerem a členem Rady města Lince Michaelem Ramlem. Linec byl v roce 2009 Evropským hlavním městem kultury, České Budějovice tento titul ponesou v roce 2028 a slovenský Trenčín, se kterým chceme uzavřít partnerství, v roce 2026. Český Krumlov je městem, které by mohlo zdravě těžit z takových spojení. Nikoliv ve smyslu „svézt se na vlně ostatních“, ale sebevědomě propojit vlastní špičkové kulturní aktivity a projekty. V rámci Jihočeského kraje jsme jednička co do investic do kultury, která je pro nás dlouhodobě výraznou a významnou součástí.

Velmi známou institucí v Linci je galerie výtvarného umění Lentos. Některá díla z ní by mohla být k vidění v našich Klášterech. Zajímá nás také linecký letní festival Linzer Pflasterspektakel, který se koná v druhé polovině července, z něhož bychom chtěli přenést některé prvky do našeho centra. Nový cirkus, který vyplní ulice města, je trendem a skvělým zážitkem pro všechny návštěvníky. V Linci mají v městské struktuře zakomponované oddělení digitalizace a inovací, můžeme se nejen inspirovat, ale aktivně dohnat některé postupy, které nám v Českém Krumlově objektivně chybí. Těším se, že se již brzy setkáme s panem starostou Lugerem a jeho týmem v Českém Krumlově.

Autor: Dalibor Uhlíř, místostarosta
Vyšlo v Novinách města 05/2024