Provoz bazénu udržíme pro veřejnost, navzdory cenám energií – Dalibor Uhlíř – osobní web

Provoz bazénu udržíme pro veřejnost, navzdory cenám energií

Snížení teploty vody o dva stupně, vzduchu o tři stupně, výměna některých oken, úprava jednoho kotle na LPG, plné využití solárních panelů pro ohřev vody. To jsou prvky, kterými se snažíme v nadcházející měsících udržet v provozu plavecký bazén, jednu z důležitých součástí veřejné infrastruktury Českého Krumlova. V tomto energeticky těžkém období se ukazuje, kde máme dluhy z minulosti. Plavecký bazén je toho jasným důkazem. Není čas ohlížet se zpět, ale jednat okamžitě. V bazénu perfektně funguje plavecká škola pro celý širší okres, ale o děti a mládež je zde postaráno už od těch nejmenších kojenců až po dospívající závodní plavce a vodní záchranáře. Voda a plavání jsou nezbytné pro regeneraci a rehabilitaci a neumím si představit, že bychom jednoduše omezili a zastavili provoz. V případě zanedbaného rozvoje plaveckého bazénu by to znamenalo, že „staré stroje“ už nikdo nikdy nenastartuje. Zní to hrůzostrašně? Jsem zvyklý popisovat věci pravými jmény a z byznysu vím, že nepříjemné věci se musí řešit, ne se před nimi schovávat.

Do oblíbeného „plavečáku“ putuje z rozhodnutí vedení města půl milionu korun právě do energií, abychom jeho provoz udrželi. Nárůst nákladů je celkově obrovský, nebudeme si nic nalhávat, a netýká se to jen bazénu. Neumím si představit, že bychom zažili podobnou situaci jako při kovidu, kdy sportoviště byla zavřená a zejména děti a mládež tento výpadek možností během zimního období jednoznačně poznamenal.

V předvolebním období se hodně slibovalo a nechtěl bych, abychom u slibů jen zůstali. I když není situace příznivá, hledáme cesty, jak veřejná sportoviště v Českém Krumlově nejen udržet, ale v rámci možností také rozvíjet. Týká se to nejen úspory energií, ale také inovací technologií a rozšíření služeb. A to je také jedno z je mým přání pro Český Krumlov v následujících letech. Nepředbíhejme ale, čeká nás rok 2023 a těším se, že se vše zlé v dobré obrátí a budeme mít příležitost k tomu, věci veřejné zlepšit ve prospěch občanů.