Energetika: Dalšímu zdražování energie nelze jen přihlížet! – Dalibor Uhlíř – osobní web

Energetika: Dalšímu zdražování energie nelze jen přihlížet!

Podzim bude podle ekonomů pro řadu domácností krutý: zdražila elektřina, zdražuje plyn. Pokud to takhle půjde dále, můžeme za energie platit i pětinásobek toho, co dříve. A vláda? Ta namísto koncepčních řešení vybízí lidi, aby si v domácnostech měřili teplotu a nosili dva svetry!
Svůj podíl na enormním nárůstu cen mají vládní strany i předešlé vlády. Za vlády Mirka Topolánka (ODS) se privatizoval ČEZ, což dnes státu znemožňuje regulovat cenu elektřiny. V téže době se začalo obchodovat s českou elektřinou na německé burze, která navyšuje cenu pro koncové spotřebitele. Za místopředsedy vlády Andreje Babiše se zastavil tendr na dostavbu Jaderné elektrárny Temelín, přestože právě jaderné elektrárny nám nyní mohly zajišťovat soběstačnou a stabilní budoucnost. A za dobu, kdy byl Andrej Babiš premiérem, se nebudovaly žádné významné energetické zdroje pro naši zemi, což naši budoucnost v této oblasti nevratně ovlivnilo.
Zvýšení cen energií ale významně ovlivnila také nařízení Evropské unie. Dovolte mi exkurz do historie…
DŮVODY
Ještě v devadesátých letech minulého století komplexně zajišťoval výrobu elektřiny, přenos, distribuci i její prodej s jednotnou politikou rozvoje i cen ČEZ, a. s. Vlastníkem byl český stát a města a obce a pár akcionářů z kuponové privatizace. Fungoval přirozený monopol 8 regionálních distributorů ČEZ na distribuci a obchod, resp. dodávku elektřiny. Cenu elektřiny stanovovalo ministerstvo financí cenovými výměry. Obdobný systém platil u plynu, jehož tranzit přes ČR, uskladňování, distribuci a prodej zajišťoval ČPP (Český plynárenský podnik), opět vlastněný převážně státem.
Několik let po vstupu ČR do Evropské unie ale přišlo z Bruselu nařízení, že energetické společnosti musejí otevřít své přenosové soustavy trhu. Podle Unie mělo konkurenční prostředí snížit cenu energií. Vznikali různí dodavatelé energie, například i vloni padlá Bohemia Energy. EU dále rozhodla, že energie si už státy a zákazníci nebudou kupovat přímo od výrobců, ale přes Evropskou energetickou burzu (EEX), která je v německém Lipsku. Do ceny elektřiny vložila i další zdražení, například emisní povolenky (jakési ekologické odpustky). A na základě přístupu k životnímu prostředí s názvem Green Deal zabránila členským státům využívat bez omezení svou dostupnou elektřinu.
DŮSLEDKY
Výše uvedený systém vedl k následujícímu: v českých jaderných elektrárnách vyrobíme 1 kilowatthodinu elektřiny za 0,25 Kč (dle údaje ČVUT za rok 2020). Povinně ji pošleme na burzu v Lipsku, abychom si ten samý proud mohli přes různé firmy zase koupit zpět do našich domovů. Ovšem už nikoliv za 25 haléřů, ale za nynějších 12 korun (dle nedávného údaje EEX)! Pro zvyšování cen energií přitom není jediný objektivní důvod, rozhodnutí jsou pouze politická.
ŘEŠENÍ
Vše vrátit do původního stavu, tedy:
–       regulovat cenu elektřiny a plynu pro české domácnosti a průmysl
–       regulovat výkupní cenu elektřiny vyrobené v ČR
–       opustit Evropskou energetickou burzu, popřípadě využívat ji pouze pro obchodování s přebytky
–       odmítnout systém emisních povolenek
–       opustit Green Deal
Jako senátor nikdy nepodpořím nesmysly, k nimž vybízí nynější vláda namísto koncepčních a trvalých řešení. Namísto toho, aby využila své předsednictví v Evropské komisi, téma dostupných energií otevřela a snažila se pro ně získat podporu dalších zemí, tak nám radí, abychom si měřili teplotu v bytech a vzali si dva svetry. Je jí přitom zřejmě jedno, že si mnozí občané sáhnou na finanční dno a zkrachují další podniky.
Jako senátor nikdy nedopustím, aby hloupá politika EU, chamtivost finančních spekulantů a neschopnost našich politiků způsobila hospodářskou krizi. Ano, už stojíme na jejím prahu.
Jako senátor udělám vše pro to, aby se už žádný další krutý podzim neopakoval!