Rozhýbejme děti sportem

Citelně přicházející jaro dává šanci nastartovat zdravý pohyb nejen nás dospělých, ale hlavně dětí, které trpěly uplynulé téměř dva roky nesouvislou možností svobodného sportování jak ve vnitřních, tak nyní ve venkovních prostorech. Letošní zima již alespoň přála možnosti pořádání sportovních akcí ve vnitřních sportovištích zejména pro registrované, kteří ale měli přece jen trochu jednodušší cestu k návratu na sportoviště, než jejich hobby kolegové. Z různých diskusí je zřejmé, že členské základny sportovních klubů někde méně, ale někde naopak více poklesly a u rekreačních sportovců a dětí, které nebyly zvyklé na tréninkový režim, se jedná o naprostou devastaci návyků k pohybovým aktivitám. O těžkostech udržitelnosti mladých výkonnostních sportovců v dlouhodobě nastaveném tréninkovém režimu v době kovidové by mohli povídat snad všichni rodičové. Statisticky jde o hrozivou bilanci: Do klubů se po pandemii nevrátilo až 50 procent dětí, narůstá u nich obezita.
A návrat k normálu? Rozvolněním antikovidových opatření ještě nemáme zdaleka vyhráno. Při návratu na sportoviště a udržení dětí v pohybu nás čeká ještě relativně dlouhá cesta.
S přicházejícím hezkým a teplým počasím máme všichni šanci, dostat děti nejen ven, ale hlavně do kolektivu kamarádů, který už sám o sobě, co do pohybu na zdravém čerstvém vzduchu, udělá své. Věřme, že takovou nenásilnou formou nám děti opět vykouzlí úsměv na rtech a tu a tam odřené koleno z jízdy na kolečkových bruslích, modřinky z klukovského zápolení při čutání do míče, nebo nejlépe jen špinavé a zpocené sportovní oblečení, budeme brát jako relativně pozitivní známku toho, že vše opět funguje, jak má.
S inciativou Jihočeských víkendů, našeho jihočeského turistického magazínu, jsme se připojili ke snaze těch srdcařů, kterým sport mládeže není lhostejný. Podporujeme zejména dětské turnaje v různých sportech, například badmintonu, volejbalu či ledním hokeji na různých místech Jihočeského kraje, třeba v Českých Budějovicích, Táboře, Českém Krumlově či Prachaticích.
Jako dospělí, rodičové, trenéři, organizátoři, sportovní funkcionáři nebo přímo aktivní sportovci nesmíme rezignovat a musíme najít nové stimuly, jak mládež dostat na sportoviště. Nejde totiž jen o zpocená trička či zdravý životní styl, ale také o zafixování pravidel disciplíny, získání houževnatosti a cílevědomosti pro budoucí osobní a profesní život. Prostě: Jak se budeme snažit utužovat dnešní mládež, taková bude nastupující generace.

Odpovědět