Mé další texty a komentáře najdete na Blogu iDNES.cz
Mé další texty a komentáře najdete na Blogu iDNES.cz

Zase přijde čas zvedat občanskou pravici u nás

Dnes již bývalý celostátní místopředseda hnutí Trikolóra Dalibor Uhlíř po svém odchodu z tohoto politického projektu hodnotí, co to znamená, když se rozbije funkční struktura politické strany před volbami. Říká, že Trikolóra je mrtvý projekt, protože obsah a politický program nahradil souboj o pozice. Z politiky ale neodchází a věří, že čas na budování skutečné silné pravice přijde po podzimních sněmovních volbách.

Od minulého měsíce rezonuje mediálně politickým prostorem kauza odchodu několika regionů z projektu politického hnutí Trikolóra. Jedním z hlavních kritiků současného stavu jste Vy. Co se změnilo oproti předchozí době, kdy jste byl plný nadšení do práce pro toto pravicové hnutí?
Po odchodu Václava Klause mladšího převládly v Trikolóře nedemokratické praktiky, porušování stanov a jejich účelové změny. Místo řádného sněmu se vedení chopili nikým nevolení „šíbři“ a dnes je hnutí spíše již ostudou. V podporovatelích pravice pulzuje zmar a nezájem. Pochopitelně tak Trikolóru neberou vážně ani média, ani voliči. Hnutí mělo skvělý nadčasový politický program, ale tento se naprosto ztratil v konkurenci s osobními ambicemi současných členů vedení a jejich podporovatelů.

Máte nadále politické ambice? A co ty nejbližší? Budete na podzim kandidovat do Poslanecké sněmovny?
Před dvěma lety jsem přišel pomáhat, hájit pravicové hodnoty a rozhodně ne bojovat o funkce. Vzhledem ke svému pracovnímu vytížení nemám zapotřebí měnit svůj přístup od, podle mého, efektivní programové práce k neefektivnímu boji o pozici a „koryta“. Na druhou stranu si uvědomuji, že hájit hodnoty a bojovat za myšlenky nelze bez určitého vlivu či mandátu. Má politická budoucnost je tedy nadále otevřená.

Změnily se odchodem z Trikolóry nějak Vaše politické postoje a názory? Co ze svých předchozích prohlášení jste například přehodnotil?
Nic se nezměnilo. Vždy jsem hájil a budu hájit svobodu, právo na názor, otevřenou společnost, hájit pracovité a poctivé lidi a živnostníky, rodiny a tradiční hodnoty, ale třeba také nedotknutelnost a ochranu soukromého majetku.

Jak hodnotíte dobu „spojování“ politických značek? Zpřehledňuje to politickou scénu?
Často je to podvod na voličích. Starostové podporují Piráty, z toho mi jde hlava kolem… Z většiny velkých jihočeských měst slyším, jaké problémy tam Piráti dělají. Brzdí investice, rozvracejí funkční zastupitelstva měst a obcí. V jiné koalici zase dříve pravicová ODS táhne ze dna TOP 09 a Lidovce. Strany minulosti, které přežijí jen díky tomuto nesmyslnému spojenectví. Menší pravicové strany – Trikolóra, Svobodní a Soukromníci – se zase snaží obejít volební zákon o koalicích a Trikolóra se kvůli tomu dokonce přejmenovala. Vyhodila tak do koše svou tvrdě budovanou značku, což není nic jiného, než politická zoufalost.

O Trikolóře se říká, že je jediné pravicové konzervativní hnutí. Pokud jako známý konzervativec nebudete volit toto hnutí, koho budete na podzim volit?
Je mi líto, ale Trikolóra je mrtvý projekt. Neříkám to zhrzeně, ale jen pragmaticky hodnotím současnou situaci. Do sněmovních voleb se ještě může stát ledacos, ale času je hrozně málo. Dovedu si představit podporu samostatné jihočeské ODS, která má v rámci této celorepublikové strany zdravý rozum. Ve spojení s TOP 09 to však smysl rozhodně nedává. Překvapením voleb bude strana SPD, která hájí českou korunu, je proti migraci, hlasovala proti pandemickému zákonu. Bude mít proto velkou podporu. Překvapením bude Přísaha Roberta Šlachty, o které si myslím, že se dostane do Poslanecké sněmovny. Slibuje rozkrýt podvody s rouškami, testy a chce odhalit rozkrádání státního rozpočtu. Přísaha chce také lepší ochranu státních hranic. Věřím, že si Sněmovnu nenechá utéct.

Chystáte se založit nové politické hnutí? Na jaké úrovni a s jakými ambicemi?
Vybudovat celostátní projekt je velmi organizačně složité a finančně nákladné. V řadě krajů máme kvalitní a funkční struktury a nadšené lidi, včetně Jižních Čech. Neplánuji vznik politické strany pro tyto volby, ale nechci zároveň poztrácet funkční členskou strukturu napříč republikou, tvořenou těmi, kteří pochopili, že cesta Trikolóry nikam nevede. Hlavní aktivitu a pnutí očekávám až po volbách. Předpokládám, že se něco odehraje v ODS. My máme také co nabídnout pravicově smýšlejícím voličům. Teprve přijde šance zvedat občanskou pravici u nás.

Trikolóra se do krajského zastupitelstva na jihu Čech minulý rok nedostala. Jistě ale vnímáte nové politické složení minimálně Rady kraje, tedy jeho politického vedení. Jak hodnotíte dosavadní práci radních, případně celého zastupitelstva?
Práci jednotlivých radních a zastupitelů si hodnotit netroufám. Detailně je nesleduji. Vnímám ale kroky hejtmana Martina Kuby a jeho pozitivní hodnocení občany a agenturami. Za poslední rok se snad stala jediná věc, kterou jsem na jeho práci veřejně kritizoval. Jinak jsem s jeho prací v čele úřadu spokojen stejně, jako většina Jihočechů.

Odchodem Václava Klause ml. z Trikolóry skončila o něco později také podpora bývalého prezidenta ČR a jeho otce Václava Klause. Spekulovalo se o tom, že bývalý prezident bude zakládat novou politickou platformu. Uvítal byste to?
Moc jsem tomu nevěřil. Byla to spíš taková snaha „prodejců teplé vody“, kteří běhají po Praze se zaručenou zprávou. Pan prezident Klaus zanedlouho oslaví úctyhodné osmdesátiny. Přednáší, píše, komentuje politiku. Ale zakládat politický subjekt není v tuto chvíli asi práce pro něj. Spíše pro jeho následovníky.

Jak budou probíhat letošní volby do Poslanecké sněmovny z hlediska kampaně a politické kultury? Zdá se Vám politické prostředí mírnější nebo naopak ostřejší, než v uplynulých letech?
Kampaň evidentně začala. Podívejme se na aféry jako třeba ta poslance Feriho, Vrbětice nebo útok Hospodářských novin na prezidenta Klause či na moderátora a člena Rady České televize Luboše Xavera Veselého v Českém rozhlase. Přibývat budou další. Tato „kompra“ se stala součástí politické kultury, kampaně jsou rok od roku ostřejší a osobnější. Bohužel na úkor obsahu, témat a programů stran. Volič tak vnímá pouze jakousi kyselou slupku, politiku raději eliminuje ze svého života a ztrácí zájem o věci veřejné. Letošní kampaň bude pokračovat v trendu zvyšující agresivity a snižujícím pozitivním duchu se zajímavými obsahovými tématy pro veřejnost. Bohužel.

Byl jste velkým kritikem postupů vlády v rámci opatření proti šíření koronaviru. Nyní jsme v období rozvolňování. Jak zpětně hodnotíte kroky vlády a dopady na českou společnost?
Zbytečně došlo k úmrtím seniorů, měli jsme také nejdéle zavřené školy. Zpětným hodnocením se ukazuje, že plošná opatření byla nesystémová s nulovým vlivem na šíření covidu, ale také většinou protizákonná, což dokazují nejnovější rozsudky soudů. Neustálé výměny ministrů zdravotnictví a hospodářství, zničené nepromyšlenými restrikcemi, jsou jasným důkazem toho, že státu vládne chaos. Jsme nyní obrovsky zadlužení a státní rozpočet vlastně neexistuje. Vláda i konkrétní lidé v ní by měli nést plnou odpovědnost – politickou ve volbách, ale i trestně-právní, pokud se prokáží konkrétní podvody.